A photo of young, happy man standing on the street and texting. He's smiling.

Praca freelancera

Freelancer. To słowo od wielu lat budzi sporo emocji wśród młodych ludzi w naszym kraju. Jedni zadają sobie pytanie kto to w ogóle jest freelancer? Inni to doskonale wiedzą, a jeszcze innym coś się wydaje, że wiedzą.

Postaram się w kilku słowach wstępu wyjaśnić kim jest freelancer i jak taki człowiek zarabia bez konieczności „wychodzenia z domu” a bardziej bez konieczności pracy na etacie.
Na początku warto zajrzeć co nam mówi Wikipedia o tym tajemniczym stworze którym jest freelancer:

„…osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.”

Ta sentencja mówi nam niemal wszystko o pracy freelancera, tutaj po raz pierwszy pojawia się słowo „praca”, ponieważ wbrew przekonaniu wielu osób, freelancer wykonuje pracę, w dziedzinie, w której się specjalizuje albo chociaż jest dobry. Nie jest to człowiek, który czasem robi coś bliżej nieokreślonego i ma z tego pieniądze.

Skoro tą kwestię mamy już wyjaśnioną, że jest to jednak praca, teraz czas na listę najpopularniejszych zawodów, które można wykonywać jako freelancer:
1. Fotografia, którą sam uprawiam jako freelancer
2. dziennikarstwo
3. copywriting
4. tłumaczenia
5. programowanie i pokrewne
6. malarstwo
7. grafika
8. doradztwo
9. dropshipping
10. trading
11. sektor finansowy, doradztwo, ubezpieczenia itp.

Jest jeszcze pewnie sporo zawodów, które można wykonywać zdalnie, a których nawet nie znam lub najzwyczajniej zapomniałem wymienić pisząc ten artykuł 🙂 Ale spokojnie, na końcu dam Wam kilka bardzo przydatnych linków, gdzie nie tylko znajdziecie inspiracje, ale tez konkretne porady. Warto napisać że bycie freelancerem jest ponad pewnymi ogólnie przyjętymi normami. Nie jest istotne czy prowadzisz biznes, czy pracujesz na zasadzie jednorazowych umów, twój charakter prawny nie wpływa na to czy jesteś, czy nie jesteś freelancerem. Wpływa na to twój sposób pracy i to ze nie masz nad sobą szefa, sam sobie nim jesteś. Oczywiście są bardziej i mniej swobodne zawody które możemy wykonywać jako wolny strzelec a do najciekawszych na pewno należą te które możemy wykonywać zdalnie.

Czy jeśli pracuję na etacie, mogę zostać freelancerem?

To pytanie nurtuje chyba wiele osób. Oczywiście że możesz!
Jest to pierwszy krok do zmiany trybu życia. Życia, w którym nie musisz wstawać do pracy, bo sam sobie tworzysz pracę. W tym miejscu jest mały haczyk, będąc freelancerem, musisz sam zadbać o zlecenia, czyli musisz je pozyskać. Przypomina to prowadzenie własnej firmy, ale zakładanie działalności nie jest do tego konieczne, ale o tym za chwilę.

Wracając do sytuacji kiedy pracujesz na etacie, który niekoniecznie jest spełnieniem Twoich zawodowych marzeń, ale dobrze płacą. Jednocześnie posiadasz umiejętności, za które ktoś jest w stanie zapłacić np. tłumaczenia. Jest to idealna sytuacja do tego, żeby zacząć po pracy szukać płatnych zleceń zdalnych. Daj sobie na pozyskanie odpowiednio płatnych zleceń wystarczająco dużo czasu, ale też się nie obijaj!

Wytwarza się wtedy najtrudniejsza sytuacja zawodowa jaką można sobie wyobrazić, ponieważ pracujesz na etacie od – do, a po etacie znów musisz siadać do pracy. Wyjścia z tej sytuacji są dwa.
Pierwsze z nich to pozostanie na etacie i dorabianie jako freelancer, co wiadomo wiąże się z ograniczoną ilością zleceń.
Drugie rozwiązanie dla odważniejszych to pozyskanie na tyle dużej ilości zleceń, żeby paraliżowały całkowicie nasz dzień, ze względu na ilość pracy oraz zarabianie ze zleceń zdalnych tyle samo ile zarabiasz na etacie. To jest moment, w którym możesz rzucić pracę na etacie. Teoretycznie nic nie zyskujesz, ponieważ zarabiasz tyle samo ile zarabiałeś/aś na etacie więc po co to całe zarzynanie się? Przecież praca na etacie była kijowa ale stabilna.

Tutaj podzielę się z Tobą wielką tajemnicą każdego właściciela firmy, korporacji, każdego kto zatrudnia ludzi. Jeśli przyjdzie kryzys lub z jakiegoś innego powodu spadnie drastycznie zarobek firmy to właściciel nie sprzeda całej firmy i nie podzieli pieniędzy między pracowników. W pierwszej kolejności będzie musiał zwolnić część załogi, nawet jeśli będzie dobrym szefem, ponieważ priorytetem będzie utrzymanie firmy na rynku. A osoby, które nie będą zwolnione, będą musiały wykonać pracę tych, którzy zostali zwolnieni, czyli będzie trzeba wykonać tą sama pracę mniejszą ilość rąk i głów. Wszystko po to, żeby wrócić do płynności finansowej i znów móc zatrudnić pracowników, odciążając tych, którzy pomagali się utrzymać na rynku w trudnych dla firmy czasach.
Gdzieś w tym wszystkim jesteś Ty, powiedzmy że zostałeś/aś zwolniony przy redukcji etatów pomimo tego że lubiłeś/aś swoją pracę i dobrze Ci szło.

Kiedy firma, która Cię zwolniła znów zatrudnia pracowników, Ty już jesteś na kolejnym stabilnym etacie.
Nie miałeś/aś wpływu na Twoje zwolnienie, niezależnie od tego jak dobrze wykonywałeś/aś swoją pracę.
Tutaj właśnie pojawia się różnica. Będąc freelancerem na „pełny etat” to Ty szukasz klientów, Ty utrzymujesz z nimi dobre relacje, wysyłasz kartki na święta. Oczywiście tutaj klienci też mogą zrezygnować, ale jest to równie częste jak duże redukcje etatów w korporacjach. Stabilność taka sama, pozostaje jedynie pytanie która droga jest lepsza dla Ciebie?

Freelancer, czy można pracować bez zakładania firmy?

Mało tego że można, to jeszcze można wystawiać faktury klientom! A wszystko kosztuje Cię mniej niż prowadzenie firmy.
Pamiętaj, że nie jest to artykuł sponsorowany, linki które będę podawał mają na celu pomóc osobom, które chcą pracować jako freelancer.
Objaśnienie tego jak pracować bez zakładania firmy, wystawiać faktury i dodatkowo być ubezpieczonym zdrowotnie, czyli móc normalnie iść do lekarza znajdziesz na stronie www.useme.eu
Wiadomo że portal useme nie działa charytatywnie, więc pobiera od Ciebie prowizję za każdą wystawioną fakturę, ale i tak bardziej się to opłaca niż płacenie 1100zł ZUSu, z którego nic nie wynika. Jeśli zastanawia cię co z emeryturą i innymi świadczeniami, wszystkiego dowiesz się na powyższej stronie po zarejestrowaniu. Pamiętaj, jesteś już duży, jesteś freelancerem, to Ty odpowiadasz za swoje decyzje! Nikt nie poprowadzi Cię za rękę, więc zacznij się uczyć rzeczy, o których do tej pory nie miałeś pojęcia, a będzie Ci się żyło łatwiej 😉

Podróżnik freelancer, styl życia nie dla każdego!
Jakiś czas temu coraz bardziej zaczęła mnie interesować społeczność freelancerów i natrafiłem na bardzo ciekawe osoby. Wiele z tych osób podróżuje po całym świecie, pracując z różnych zakątków świata. Ja jeszcze do tego nie dojrzałem, ale kto wie, może kiedyś…

Najciekawsze blogi i strony poświęcone pracy zdalnej:
www.cyfrowinomadzi.pl zajrzyjcie też na ich YouTuba https://www.youtube.com/channel/UC6L9ud3P4TMfq2ITUBzv3Yg
http://www.projektwtropikach.pl
www.opracyzdalnej.pl
www.useme.eu
www.projektfreelancer.pl
tutaj kanał YouTube o życiu w Maladze
https://www.youtube.com/channel/UCjWWh1dpNdLO5Z9q-YPFeZg

Ciekawostka!

Firma CROSSOVER z branży IT mająca siedzibę w Teksasie zatrudnia 2000 osób, wszystkich zdalnie!
Artykuł na ten temat znajdziecie tutaj:
https://www.cyfrowinomadzi.pl/wszystko-co-chcialbys-wiedziec-o-pracy-zdalnej-dla-crossover/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *