1920

Profile DNG – gdzie mieszkają na macu

msccc_m2

O profilach DNG i o całym temacie profilowania aparatu usłyszałem jakiś czas temu. Nie będę się na ten temat rozpisywał ponieważ ten wpis dotyczy sprawy związanej z już utworzonymi profilami a nie samego profilowania. Korzystając z maca z systemem nowszym niż Lion, niektóre katalogi są ukryte. Ale dlaczego o tym w ogóle wspominam? Ponieważ podczas każdego zlecenia tworzę kilka profili DNG które później są widoczne w Lightroomie i po kilku sesjach można się zgubić w ilości stworzonych profili. Ponieważ o ile dla światła dziennego możemy stworzyć w miarę uniwersalny profil o tyle dla każdego oświetlenia trzeba tworzyć inny profil, czyli np. Co ważne, profilu który tworzę na potrzeby konkretnego oświetlenia nie wykorzystam już nigdy więcej po zakończonej edycji sesji, tym samym nie potrzebuję go widzieć na liście profili w Lr. Jakiś czas temu przyszła pora na porządki i usuniecie już nie używanych profili, wszedłem więc w ścieżkę gdzie profile powinny się znajdować i… ku mojemu zdziwieniu były profile, ale standartowe wpisane w Lr a nie te które utworzyłem. Ścieżka w której szukałem w przypadku OsX to:
„twój dysk”->Biblioteki->Application Support->Adobe-> Camera RAW->CameraProfiles

Po dłuższej chwile zorientowałem się że prawidłowa ścieżka to:
„twój dysk”->Użytkownicy->”twoja nazwa użytkownika”->Biblioteki->Application Support->Adobe-> Camera RAW->CameraProfiles

Problem napotkałem na etapie wejścia w moją nazwę użytkownika w katalogu „Użytkownicy” gdzie nie widziałem katalogu „Biblioteki” i tutaj właśnie jest sedno sprawy, folder ten jest ukryty. Najlepszym sposobem żeby był cały czas widoczny jest:

Skorzystanie ze Spootliht’a, czyli z lupki wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu. Wpisujemy Terminal i wciskamy enter, pojawia nam się okno dialogowe w którym wpisujemy chflags nohidden ~/Library i wciskamy enter. Od tej pory wszystkie katalogi są już widoczne a my możemy zarządzać stworzonymi profilami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *