Glad senior lady having fun with vr headset

Technologia która przeraża!

Cały czas powtarzam że żyjemy w cudownych czasach. Rozwój technologii pozwala na rzeczy które do tej pory były po za ludzkim zasięgiem. Rozwój w ostatniej dekadzie w dziedzinie robotyki, oraz cyfryzacja całego świata, powodują że to co było do tej pory niemożliwe jest na wyciągnięcie ręki. Jedną z takich technologii jest wirtualna „rzeczywistość” czyli obrazy które jesteśmy w stanie oglądać w goglach VR. Póki co są to filmiki w których możemy rozglądać się w około siebie oraz gry (możliwe że coś więcej o czym nie wiem).

iem00361iem00426iem00364

Intel Extreme Masters 2017

Technologia ta jednak rozwija się w zaskakującym tempie i mamy już MR czyli zmiksowaną rzeczywistość, na czym to polega? Wirtualne gogle które mamy na głowie mają wbudowane kamery, dzięki którym widzimy to co faktycznie jest przed nami z ta małą różnicą że np. w grze nasz tapczan może stać się murkiem w grze. Taki zabieg ma na celu możliwość grania w każdej przestrzeni i unikanie realnych przeszkód, które widzimy jako elementy gry. Czyli będziemy mogli biegać po mieście w gogli nie wychodząc z gry? Mam nadzieję że nie, póki co potrzebne jest źródło gry, czyli konsola lub komputer, więc póki co mówimy o bieganiu po domu i mam nadzieję że na tym się zakończy. Jest też druga strona medalu, tutaj Intel celuje z tą technologią do innej grupy klientów, do każdego dorosłego człowieka ogarniającego świat elektroniki (pamiętajcie że smartfonów też na początku nie ogarnialiśmy). Teraz uwaga okulary do zmiksowanej rzeczywistości, nie gogle, okulary które wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne. Zapoczątkował to google, ale tutaj mamy do czynienia z inną technologią. Okulary od wewnętrznej strony mają zamontowane laserowe rzutniki, które wyświetlają obraz i informacje bezpośrednio na naszej siatkówce! Jaka funkcjonalność? Powiedzmy że jesteście w sklepie, bierzecie do reki produkt na którym jest specjalny kod, po spojrzeniu na kod wyświetla się Wam (w przestrzeni przed Wami, tak jak nawigacje samochodowe na szybie, z tą różnicą że obraz jest rzucany na oko) cena produktu, skład, termin ważności. Zagrożenie pojawia się ze strony hakerów i nieuczciwych firm, które po włamaniu się do Waszych okularów mogą Wam wyświetlacz rzeczy których nie ma. Temat na pewno ciekawy, czy bezpieczny? Nie wiem. Z jaką przyszłością? Czas pokaże.

Wszystkie zawarte w tym wpisie informacje zostały posłyszane na Intel Extreme Masters 2018, warto je samodzielnie zweryfikować.

Dziękuję za przeczytanie,

Marcin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *