Beautiful businesswomen standing outside with coworkers

Zdjęcie portretowe. Nie jedno ma oblicze.

Ten artykuł chyba należy zacząć od walki ze stereotypem że zdjęcie portretowe musi przypominać zdjęcie do dokumentów, co nie znaczy że zdjęcie w dokumentach nie jest pewną formą zdjęcia portretowego.

Zacznijmy tak po polsku, czyli od definicji 😉 oto definicja portretu:

„artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.” [Wikipedia]

Tak więc sami widzicie że znienawidzone przez niektórych zdjęcie portretowe nie musi być wykonane w relacji 1:1 z fotografem na jednolitym tle .Choć często warto stosować takie zdjęcie np. na stronie internetowej do prezentacji personelu, ale czy na pewno? W niemal 100% przypadków do takiego zdjęcia na firmowej stronie internetowej pojawia się opis.
oliwia-placzek-dyplom-czarnobiale

Oliwia Płaczek

Dietetyk, właściciel Fit Clinic

FitClinic Dietetyk to miejsce stworzone z pasji do zdrowego stylu życia,

kolorowej, aromatycznej kuchni oraz aktywnego trybu życia.

Umów się na konsultację!

 

 

A teraz zobaczmy jak można podejść do tematu nieco inaczej. Spróbujmy już samym zdęciem przekazać to co mamy do powiedzenia:

monia

Monika

 

Trener z 20 letnim doświadczeniem.

Jeżeli sport jeszcze nie jest czymś bez czego nie możesz żyć,

zmieni się to po rozmowie i ćwiczeniach z Moniką

 

Znajdziesz ją w Galerii Fitnessu

 

 

 

Konkluzja z tego taka że jeśli tylko jest możliwość pokazania specyfiki branży osoby portretowanej, warto to robić. Inna sytuacja jest z managerami, przedstawicielami oraz innymi zawodami wykonywanymi w eleganckich garniturach lub bardziej casualowych ale nadal eleganckich strojach. Pytanie czy wówczas zdjęcie studyjne wystarczy? Czasem tak, czasem nie. Każdy z tych zawodów ma również swój specyficzny aspekt, tak np. Managera można pokazać jako przywódcę w grupie osób, prezesa jako eleganckiego człowieka w przestrzeni swojego biura.

 

Businessman discussing with coworkers over documentsTak więc portret to nie zawsze zdjęcie w pojedynkę, jeśli jest się czym „chwalić” na zdjęciu, należy to robić. Jeżeli twoje stanowisko/ zawód ma swoją specyfikę, portret to świetny moment żeby o tym „powiedzieć”. Oczywiście najważniejsze na koniec, zanim przystąpisz do pracy ze swoim fotografem, opowiedz mu o sobie, powiedz jak chcesz być odebrany poprzez zdjęcie nad którym wspólnie będziecie pracować. I nie zapomnij dobrego nastroju na sesję, aparat widzi smutek lepiej niż najlepszy przyjaciel 🙂

Dziękuję Ci że przeczytałeś/aś mój artykuł.

Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *